Blog

10 lipca 2018

Usługi w zakresie sprawozdawczości finansowej i księgowości zewnętrznej

Outsourcing księgowości ma wiele korzyści, takich jak zapewnienie kontroli finansowej i równowagi, oszczędzając cenny czas dla właścicieli i menadżerów, i utrzymywanie działalności z dala od szkód na drodze z urzędem podatkowym. Ale co z innymi ważnymi wynikami końcowymi prowadzenia księgowości, które często są pomijane, jak na przykład zarządzanie sprawozdawczością finansową? W naszej miejscowości powstaje przyzwoita liczba nowych przedsiębiorstw, a sprawozdawczość finansowa powinna być kluczowym elementem zapewnienia regularnej realizacji celów. To zawsze wspaniałe, gdy zarówno właściciel, jak i doradca podatkowy uważnie obserwują wszystkie marże. Posiadanie dokładnego rachunku należności i bilansu jest doskonałym sposobem na zapewnienie, że przepływ środków pieniężnych jest zawsze dokładny i łatwy do zrealizowania. Konfiguracja systemu księgowego to połowa bitwy, a utrzymanie i wykorzystanie systemu to druga sprawa.

Systemy mikro zarządzania.

Dobrze, masz świetne biuro rachunkowe – http://acega.pl/ wszystkie konta są pogodzone, i wszystko jest wybrane, teraz co? Czas na zapoznanie się z Twoją sprawozdawczością finansową.

Jeśli dostępnych jest 12-15 okresów zysku i straty, powinieneś być w dobrej kondycji, aby zbudować model zysku i straty za ten okres.

Mówię o okresie, ponieważ może to oznaczać miesiąc lub rok dla firmy, która ma dość spójne raporty, podczas gdy inna firma może korzystać z raportowania kwartalnego z powodu sezonowych wahań w księgowości. Na podstawie tych informacji można zbudować przykładowy przedział czasowy. Następnie weźcie ten wzór sprawozdania i zacznijcie porównywać. Tu przydaje się posiadanie księgowego eksperta. Wszystkie konta powinny zostać połączone w celu znalezienia zmian w marżach zysku i marżach kosztów. Najmniejsze zmiany w tych obszarach mogą oznaczać duże zmiany w finansach. Martwi mnie, gdy słyszę, że właściciel nie martwi się zbytnio zmianą na poziomie 2%-4%. Jeśli sklep detaliczny osiąga przychody w wysokości miliona złotych rocznie, a jego marża zysku brutto obniża się o 3% z powodu słabej kontroli nad kosztami sprzedaży towarów, to traci 30 000 złotych. Który właściciel nie chciałby, aby ta wartość była wbudowana w jego wynik finansowy, a jeszcze lepiej, w jego wypłatę lub premię na koniec roku? Uważne obserwowanie opłat za przetwarzanie kart kredytowych, posiłki i rozrywki, paliwo itp. może skutkować znacznym wzrostem zysków, jeśli są zarządzane w skali mikro.
Bardzo ważnym obszarem, który należy monitorować raz w tygodniu/miesiącu, jest obserwowanie marż na kosztach wynagrodzeń. Każda udana restauracja wie, że kluczem do utrzymania zysków jest obserwowanie marży wynagrodzeń w stosunku do przychodów. Ponieważ wynagrodzenia mogą czasami obejmować menedżerów i właścicieli, mam tendencję do zrzucania danych outsourcingu płac do arkusza kalkulacyjnego i tworzenia niestandardowego raportu, który naprawdę pokazuje koszty wynagrodzeń w stosunku do przychodów, aby zwrócić uwagę na spójność. Również w tym przypadku, jeżeli marże te ulegną wahaniom, przedsiębiorstwo może ponieść ogromne straty finansowe. Jeśli cały kwartał minie, a marże płacowe wyniosą 32% i powinny wynosić 25%, to firma może stracić 70 tys. zł rocznie.
Nawet jeśli są to duże liczby, nietrudno dostrzec korzyści płynące z posiadania systemu księgowości telefonicznej, który może pomóc w rozliczaniu wszystkiego i wszystkich. Systemy zarządzania w skali mikro nie są trudne, jeśli poświęci się odpowiednią ilość czasu na konfigurację systemów.

Poznaj swój przepływ środków pieniężnych


Każdy właściciel małego przedsiębiorstwa powinien zawsze znać swoje przepływy pieniężne. Czy jest wystarczająco dużo pieniędzy, aby przejść przez kolejne listy wynagrodzeń? Czy jest wystarczająco dużo miejsca, aby pozostać otwartym przez 4 miesiące, jeśli sprawy zwolnią? Czy będzie wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapłacić inwestorom? Są to proste pytania, na które należy łatwo odpowiedzieć, system księgowości jest zbudowany przede wszystkim po to, aby udzielać tych odpowiedzi. Kilka elementów potrzebnych do odpowiedzi na te pytania to raporty takie jak należności, zobowiązania, porównanie bilansowe oraz model zysku i straty. Wiedząc, że Twój raport jest dokładny w 100%, znasz sposób płacenia przez klientów. Posiadanie spójnych warunków ustalonych z dostawcami pozwala wiedzieć, komu, kiedy i ile pieniędzy jest należnych. Porównanie bilansowe pozwala na poznanie kwot należnych w każdym okresie inwestorom, bankom i innym kredytodawcom. Gdy raporty te są już dostępne, aktualizacja danych o przepływach pieniężnych zajmuje tylko kilka minut.
Mając dokładne informacje o przepływie środków pieniężnych i zarządzaniu w skali mikro, marże mogą sprawić, że Twoja firma będzie działać jak dobrze naoliwiona maszyna.

Księgowość
O autorze tom.janowski